Zdůvodnění důvodů

20.07.2015

Chcete-li napsat příspěvek na blog nebo do novin - zejména těch internetových a lajfstajlově lehce bulvárních, nejvíc lajků a přečtení si vysloužíte, když sestavíte několikabodový přehled důvodů, proč něco dělat nebo nedělat, kupovat nebo nekupovat, vidět nebo nevidět, myslet si nebo si nemyslet, prostě cokoli. Dílko musíte nazvat vždy "n důvodů, proč něco...", kde "n" je číslo větší než 1, a úspěch je zaručen. Zda jde o skutečnosti a poznatky smysluplné nebo zcela nepodložené ba pošahané, bývá už celkem vedlejší.

Sám jsem onehdy napsal dvakrát deset důvodů a pak jsem se vyděsil, když jsem zkoumal, kolik důvodových zpráv se najde nejen na síti, ale i v tištěných časopisech. Konkrétně od ledna 2015 do 25.6.2015 jsem našel 627 článků, které se jmenovaly "n důvodů proč". A o den později jejich počet byl již 630. Po vyloučení duplicit (některé skvosty uveřejnilo více zdrojů) jsem se ustálil na cca 400 unikátních důvodových seznamech. Od doby, kdy Mojžíš převzal dvě popsané desky na hoře Sinaj, je pro seznamy příkazů či doporučení asi nejoblíbenější číslo 10. V našem vzorku tvoří desítka 27%. Hned po desítce se nejčastěji operuje s pěti důvody (16%), ale oblíbené je i sedmero důvodů (15%). Přes hranici desítky se dostalo 11% příspěvků, přičemž vrcholem bylo číslo 99. Pro přesnost nutno podotknout, že téměř 8% přesné počty v nadpisu neuvádí, museli bychom je posčítat jaksi v nitru textu (Spousta "seriózních" důvodů proč se těšit na pátky třináctého; 13.02.2015; kolinsky.denik.cz).

Některé titulky mě málem přinutily, abych se začetl i do textu, např.: 8 dobrých důvodů, proč zahodit podprsenku (05.02.2015; zena.centrum.cz); 8 důvodů, proč vás svědí bradavky (24.02.2015; zena.centrum.cz); Proč sledovat Formuli 1? Tady je 10 super důvodů! (11.03.2015; superspy). Jiné slibovaly hlubokomyslné úvahy, ba existenciální paradigmata, např.: 7 důvodů, proč je Leoš Mareš tak ztrhaný! (08.02.2015; Nedělní Blesk); 5 důvodů, proč vás trápí kruhy pod očima (10.01.2015; jenprozeny.cz); 6 důvodů, proč se vyplatí mít velký zadek! (19.05.2015; blesk.cz). Někdy jsem si nedovedl představit, kde autor či autorka nasbírali tolik zkušeností či aspoň teoretických podkladů pro svoje tvrzení, obzvlášť, když já bych "nedal" ani jedno. Např.: 18 důvodů, proč je potkan nejroztomilejší mazlíček pod sluncem a mikinou (06.05.2015; g.cz); 99 důvodů, proč milujeme plátěnky (19.03.2015; Reflex). Ač si obvykle zcela vystačím s analýzou titulků, v případě tohoto článku: Čtyřicet důvodů proč být ženou (21.05.2015; Haló noviny) jsem sváděl silný vnitřní boj, zda se neponořit do detailů a nezjistit, jak se argumenty shodují s těmi uvedenými v článku: 40 důvodů, proč si koupit nové šaty (11.06.2015; jenprozeny.cz).

Ne všechny důvodové zprávy se týkají toho, jak si užívat, jak neztloustnout a když, tak jak si užívat i to. Sice méně, ale najdou se i témata ekonomická a politická, jako např.: Deset důvodů, proč vystoupit z NATO (13.03.2015; parlamentnilisty.cz), 5 důvodů, proč by Miloš Zeman neměl jezdit do Moskvy (20.03.2015; echo24.cz), atd. Můžeme tedy očekávat, že brzy budeme v seriózních denících číst úvodníky typu Deset důvodů proč by sněmovna měla schválit rozpočet a tak podobně. Těmto úvodníkům by se pak mohlo říkat důvodníky. Možná bychom mohli i inovovat názvy pohádek (40 důvodů proč poslechnout Alibabu).

Proč seznamy čehokoli jsou tak čtenářsky oblíbené? Lidé v záplavě textů, jež se na ně valí ze všech stran, jen tak skáčou očima a hledají nějaký záchytný bod - titulek, slibující něco zajímavého a zároveň stručného a přehledného. Kdo by četl dlouhé texty zejména na netu? A důvodové zprávy slibují text rozbitý na malé snadno stravitelné odstavce. Předem je známo, kolik to bude mít bodů a taky lze předpokládat, že každý bude v pár větách shrnovat jen to podstatné. Někdy je název trochu zavádějící. Článek v Reflexu 99 důvodů, proč milujeme plátěnky, neobsahuje výčet argumentů od 1 do 99, což mě uklidnilo. Měl jsem pocit méněcennosti, že by je někdo dokázal opravdu vymyslet. Gramatický hnidopich by ještě zkoumal, proč se čárka před proč někdy píše a jindy ne a zdá se, že autoři v tom nemají úplně jasno. Jiný šťoura by se zase pozastavoval nad tím, jak titulek začínající číslovkou vypadá hnusně.

Ale vážně. V těch seznamech je něco zvráceného. Řekl bych, že důvodové zprávy jsou důvodně podezřelé ze zkreslování obrazu světa. Tomáš Baldýnský například napsal, že vyvolávají dojem, že svět je dokonalý a zcela v pořádku. Jak by mohl nebýt, když se vše dá jasně sepsat do přehledného seznamu?

Kolik argumentů vymyslíte na zdůvodnění, proč (ne)číst důvodníky?