Výkladový slovník plážového turisty

01.01.2012

Tento slovník vyšel poprvé v časopise Story 30. 6. 1999. Od té doby autor posbíral další cenné zkušenosti, ačkoli na pláži vydrží obvykle jen dvě hodiny. Současně pokročil i vývoj v oblasti rekreologie ba i jinde a turistiku obohatily vymoženosti, převážně digitální, které v roce 1999 nebyly ještě tak běžné. Slovník byl proto upraven a rozšířen, aby sloužil i moderním milovníkům pláží, moře a slunění.

ALL INCLUSIVE

označení rekreace, kde předem zaplatíte i to, co určitě nevyužijete. Někteří nezkušení turisté přeženou neomezenou konzumaci hned první den natolik, že dny následující nejsou schopni se na jídlo a pití ani podívat, takže spotřebují méně, než kdyby měli jen POLOPENZI.

ATRAKCE

původně zajímavé a pěkné místo, které bylo pro potřeby turistů upraveno tak, že vypadá jako každá jiná turistická atrakce kdekoliv na světě. Najdete tu parkoviště, fástfůdy, bary, obchody se suvenýry, směnárny atd. Někde mezi tím vším se v lepších případech ještě tísní to, podle čeho se celá atrakce jmenuje.

BAZÉN

je z neznámých důvodů u všech hotelů, i když k mořské pláži dojdete za pět minut. Představa, že cestujete 2000 kilometrů jen proto, abyste celou dovolenou leželi u bazénu 4 krát 5 metrů není tak nesmyslná, vlastníte-li potomky ve věku od 10 do 18 let. Argumentace přírodní krásou pobřeží a romantikou moře je k ničemu, když u bazénu duní diskotéka a je tu už od rána rozvalena ostatní omladina.

BEDEKR

je mezinárodně srozumitelný výraz pro knihu, kterou můžete studovat měsíce předtím, než do popisovaného místa pojedete. Když k tomu konečně dojde, oslňujete svými znalostmi široké okolí do doby, než ke své veřejné potupě zjistíte, že bedekr vytiskli už před drahnou dobou a že hledaná restaurace zkrachovala, most přes údolí je zavřený a slibovaná ATRAKCE padla za oběť HOTELOVÉMU KOMPLEXU.

BOJOVNÍK FRONTOVÝ

je neodmyslitelnou součástí každé FRONTY. Vyniká nedostižnou schopností předběhnout poctivce stojící v řadě. Pokusíte-li se ho napodobit, všichni dosud mlčící se do vás pustí a zaženou vás na konec fronty. S frontovým bojovníkem se musíte smířit, ne bojovat. Co jest dovoleno bohovi, není dovoleno volovi.

BUNGALOV

forma ubytování, která poskytuje téměř všechno k tomu, abyste se cítili jako doma a mohli si sami vařit, uklízet, ustýlat a mýt nádobí. V exotických destinacích jsou bungalovy navíc vybaveny mravenci, ještěrkami a jinými neznámými dekorativními živočichy.

CENÍK ZÁJEZDŮ
útlý, ale zásadní dokument plný tabulek, který doprovází tlustší a výpravnější KATALOG cestovní kanceláře. Zprvu se zdá, že v ceníku najdete odpověď na podstatnou otázku, kolik vás bude zájezd stát. Brzy to ale vzdáte a jdete to zjistit do cestovky. Doporučuje se použít protišokový koeficient, podle něhož vámi odhadnutou cenu rovnou vynásobíte číslem 1,n (jedna celá, n desetin), přičemž n je číslovka vyjadřující měsíc, kdy za vytouženým cílem chcete vyrazit. Nefunguje jen číslo 1,9 (září), ale aspoň budete příjemně překvapeni.

DELEGÁT

člověk, jenž v místě vašeho pobytu za vaše peníze vyvolává iluzi, že v případě nouze se o něho můžete opřít. Většinou ho vidíte při příjezdu, kdy vám sdělí na WELCOME DRINKU to, co jste si už třikrát přečetli v BEDEKRU při čekání na CHARTER. Pak ho potkáte den před odjezdem, aby vás informoval o nezbytnosti vyklidit pokoj v naprosto nesmyslnou dobu, abyste se někde protloukali s kufry, dokud pro vás nepřijede autobus. Co delegát dělá celý čas mezi těmito okamžiky, vám zůstane utajeno, protože se v místě vyzná a chodí se válet na jiné pláže.

DOMORODCI
lidé, kteří se obléknou od hlavy k patě, když vy téměř nazí umíráte vedrem. Hoví si ve stínu, když vy pádíte rozpálenou krajinou za pochybnými cíli a jdou na pláž, když vy se zcela zničeni vracíte do hotelu. Hovoří zcela jiným, neznámým jazykem, než který uvádí tištění i živí průvodci. Jejich hlavní denní náplní je SIESTA.

FAKTOR OCHRANNÝ

je číslo na opalovacím krému. Kromě toho, že se podle něj orientujete při placení (vyšší číslo, vyšší cena), vyjadřuje, za jak dlouho se spálíte při SLUNĚNÍ. Jak faktor reálně funguje, poznáte večer na místech, kde jste se zapomněli namazat (MAZÁNÍ).

FOTOGRAFIE

díky digitálu dnes nepřináší žádná překvapení jako kdysi fotky klasické. Ty většinou obsahovaly úplně něco jiného, než jste si mysleli, že jste vyfotili, takže skončily v krabici vedle těch loňských a předloňských. Digitální výtvory můžete hned zkontrolovat a udělat jich tisíce. Předurčeny jsou však k podobnému osudu a zůstanou ve složkách počítače nebo na DVD. Ovšem až poté, co je shlédne miliarda lidí na fejsbuku, kteří nečekají na nic jiného, než na to, až sem zavěsíte 380 záběrů nohy na plážovém lehátku.

FRONTY

jsou nedílnou součástí ODBAVENÍ na letišti, ubytování na recepci, jízdy po dálnicích nebo vstupů na ATRAKCE. V každé frontě se vyskytuje alespoň jeden FRONTOVÝ BOJOVNÍK. Teorii front byly věnovány celé publikace, v praxi platí jedno všeobecné pravidlo: fronty se chovají jako voda, přičemž vy jste šutr trčící pořád na stejném místě.

HOTELOVÝ KOMPLEX

má na rozdíl od normálních hotelů vše potřebné na jednom místě (bazény, vlastní pláž, herny, bary, obchody, lékaře), takže z něj nemusíte po celou dobu dovolené vůbec vykročit ven. Někdy to dokonce ani není možné, protože okolo je buď holá poušť, nebo nebezpečno. Mnoho lidí má z hotelových komplexů komplexy a proto raději jezdí do PENZIONŮ RODINNÝCH nebo BUNGALOVŮ.

CHARTER

je pojem označující způsob letecké dopravy turistů do zahraničních letovisek. Čím kratší dobu strávíte v letadle, tím delší dobu prožijete v odbavovací hale čekáním, až se uvolní obloha přeplněná pravidelnými linkami a jinými čártry. Během nudných hodin na letišti se vyhýbejte konfliktům s jinými čekajícími, protože tito s největší pravděpodobností budou mít pokoj vedle vás následujících čtrnáct dní.

JEŽOVKY
(Echinoidea) se ze zatím neprobádaných příčin v hojném množství přesouvají na ty pláže, kam se zrovna chystáte vy. Tato hromada křehkých a ostrých ostnů netouží po ničem jiném než po styku s vámi. Při tom (styku) se ostny zabodnou a zlomí (opačné pořadí je vyloučeno). A ačkoliv ježovky nejsou jedovaté, dokonce prý jedlé, otráví vám celý zbytek dovolené.

JÍDLO NÁRODNÍ

v každé cizí zemi bylo mezi více či méně chutnými pokrmy vybráno několik, kteréžto byly prohlášeny za "národní", což na ně mělo neblahý vliv. Poznáte je podle toho, že a) jsou nejdražší, b) vzhledově připomínají záhadnou patlaninu, c) chutnají jako patlanina, d) jedí je jenom turisti.

KATALOG

cestovní kanceláře je prvopočátkem všeho. Na spoustě stran najdete úchvatné pohledy na hotely, pláže, bungalovy a prostřené stoly a dočtete se, že v místě je sportovní i nákupní vyžití, k moři dvě minuty a stravování nedaleko. Za těmito ledabyle se tvářícími formulacemi se skrývá přesná sémantika. "Nedaleko" znamená, že polezete žulovým lomem půl hodiny; "zábava a nákupy v blízkém městečku" je ekvivalentem pětikilometrového trmácení do ušmudlaného kempu s neónem; "některé pokoje s výhledem na moře" vám zaručuje, že se budete koukat do špinavé zdi protějšího hotelu. Graficky skromnější, ale o to důležitější je CENÍK ZÁJEZDŮ.

KLIMATIZACE

je to, co buď v hotelu vůbec není, nebo nefunguje. Narazíte-li náhodou na klimatizaci v provozu, zoufale hledáte způsob, jak to vypnout, protože "to příšerně hučí celou noc".

LEHÁTKO NAFUKOVACÍ

jediný spolehlivý způsob jeho použití je nechat ho vyfouknuté a srolované pod hlavou. Pokud je svými chabými plícemi přece jen nafouknete, shodí vás zákeřně do vody nebo praskne ve chvíli, kdy na ně nonšalantně uléháte za bedlivého dozoru většiny plážových čumilů.

LEHÁTKO PEVNÉ

je v ceně pobytu jen málokdy. Pokud ano, jsou obsazená už v pět ráno. Těch za poplatek je ale vždycky dost. Výhodu, že toto zařízení nemusíte nafukovat, snižuje fakt, že málokdy se povede, aby vás při vstávání nepraštilo do hlavy nebo jinam.

MAZÁNÍ

nezbytný úkon při SLUNĚNÍ, při němž zjistíte, kolik se na vašem těle nachází končin, kam nedosáhnete. S věkem těchto oblastí přibývá a zároveň klesá počet těch, kteří by vám chtěli na tyto partie rozetřít krém.

MEDÚZY

(Scyphozoa) se vznášejí pod hladinou v početní přesile a jsou dobře maskovány. Pokud je vůbec zahlédnete, tváří se jako plující igelitový sáček, který vám popálí tělo už tak těžce zkoušené sluncem. V kombinaci s JEŽOVKOU dojdete k přesvědčení, že se vám moře chce pomstít nespíš za něco, co jste spáchali v předchozím životě.

MMS

umožní posílat známým obrazový důkaz, že momentálně jste někde, kde oni by být chtěli. Lhostejno, že v důsledku ÚŽEHU zrovna ležíte se studeným obkladem v posteli, ta fotka v mobilu je ze včerejška.

MOŘE

je živel a proto se chová vždycky jinak, než chcete. V okamžiku, kdy se snažíte nasadit ploutve, srovnat podprsenku nebo zavázat šňůrku u plavek, mlátí s vámi příboj ze všech stran. Když ale chcete vyfotit pěnu na hřebenech vln, uklidní se a tváří se jako Máchovo jezero. Nedoporučuje se ho vypít víc než půl litru denně.

NAVIGACE

je dnes zcela běžná součást vybavení auta nebo mobilu, případně jiné digitální hračky. Zadáte cílovou destinaci a už se nemusíte o nic starat do doby, než zjistíte, že jste si nahráli mapy jiné pevniny nebo jiného OSTROVA. 

NUDISTÉ

lidé, kteří nesnesou na těle mokré PLAVKY a kvůli tomu srdnatě snášejí pohledy na tělesné partie, které měly zůstat navždy utajeny.

NUDA

je hlavní náplň pobytu na pláži, zejména pokud se rozhodnete pro SLUNĚNÍ. V momentě, kdy ji chcete zahnat například četbou, obrátí se na vás někdo ze spoluležících s nějakým požadavkem nebo výtkou typu "ty si se mnou vůbec nepovídáš". Nuda na pláži nesouvisí s nudismem, NUDISTÉ se nudí úplně stejně.

OBCHODNÍCI PLÁŽOVÍ

přinesou za vámi zboží, které se bez újmy kvality přenášet nedá, nebo trvanlivé, ale zbytečné cetky. I po úspěšném smlouvání bude cena dvakrát vyšší než v prodejně za vaším hotelem.

ODBAVENÍ

v rozporu se slovním základem se tímto pojmem rozumí souhrn nezábavných procedur na letišti. Po delší době se podaří vás a vaše zavazadla dostat do letadla, ne vždy ale do téhož. Nezbytnou součástí odbavení jsou FRONTY. Novinkou na letištích jsou odbavovací samoobslužné stojany, kde musíte projít v neznámém jazyce různá menu, napsat šíleně dlouhý kód letenky a vytisknout si palubní vstupenku, abyste pak stejně stáli frontu u přepážky, kde toto dříve dělali za vás.

OSTROVY

o každém ostrově se v průvodcích (BEDEKR) a KATALOZÍCH mluví jako o perle nějakého moře, a pokud ne, nic nezkazíte, když ho perlou nazvete. Rekreování na ostrovech se vyznačuje některými specifickými rysy. Ceny zde bývají vyšší, protože se sem musí všechno dovážet z pevniny. Věci, které odsud naopak pocházejí, jsou dražší také, protože jde o ostrovní speciality. Výhodou ostrovů je fakt, že zde málokdy zabloudíte. Jednou prostě na břeh dojít (dojet) musíte, pokud ovšem vypnete NAVIGACI.

PAS

začnete shánět těsně před odjezdem a tiše doufáte, že není propadlý. Když ho najdete, zjistíte, že sice platí, ale pasová kontrola vás nepustí kvůli podobence, která se možná někomu podobá, ale rozhodně ne vám.

PENZE PLNÁ

forma stravování v hotelu, kdy téměř nemáte čas na nic jiného než na pohyb mezi pokojem a jídelnou. Horší to už je jen při stravování ALL INCLUSIVE. Časem začnete některá jídla vynechávat a přemýšlíte o tom, zda by příště nebyla lepší POLOPENZE.

PENZION RODINNÝ

je normální penzión jako každý jiný (pokud právě nepatří vaší rodině). Přívlastek "rodinný" znamená, že když něco nefunguje, máte to brát tak, že je to v rodině, kde se to přece tak nebere.

PLAVKY

opravdu nezbytná potřeba plážového turisty (nepoužívají ji děti do tří let a NUDISTÉ) sice zakrývá nejintimnější partie těla, ale to, co odkrývá, stačí k tomu, abyste se utvrdili v přesvědčení, že člověk je evoluční omyl.

PLÁŽ
místo, kde můžete relativně bez úrazu vlézt do moře a zase z něho vylézt. Obvykle je tu víc lidí, než chcete. Dvě třetiny z nich leží na břehu a křičí najednou na třetinu těch, kteří jsou ve vodě. Více o plážích zde.

PLÁŽ OBLÁZKOVÁ

vyznačuje se tím, že je poseta kamínky, které moře ohladilo do příjemných tvarů, tj. všechny kromě několika ostrých šutrů, na které zrovna šlapete nebo usedáte. Tento typ pláží svádí i důstojné kmety k tomu, aby se hodiny přehrabovali v oblázcích a s výkřiky štěstí nosili své objevy partnerkám. Největší poklady pak shromažďují na nočních stolcích, aby je pak s rizikem pokuty pašovali domů. Pokud jim je ovšem pečlivá uklízečka nevyhodila už v hotelu, čímž jen uspíšila jejich nezvratný osud po návratu z dovolené.

PLÁŽ PÍSEČNÁ

se projevuje především tím, že ji nacházíte i několik týdnů po návratu v uších, botách, hodinkách, taškách a dokladech.

POČASÍ

se neřídí tím, co mu diktuje KATALOG a jeho tabulky s průměrnými teplotami a počty slunečných dnů. Naopak všechny své rozmary vtěsná do jediného (vašeho) týdne. Co je vám platné, že vás DELEGÁT i DOMORODCI ujišťují, že takovou slotu nepamatují. Vrtochy počasí se operativně mění podle toho, co plánujete. Když se rozhodnete pro výlet, uhodí vedra, zatímco v den vyhrazený SLUNĚNÍ očekávejte mračna a studený vítr.

PODNEBÍ
vám říká, jak v navštívené zemi v průměru bývá. Dny vašeho pobytu se započítávají do statistické odchylky.

POHLEDNICE

je relativně levný nástroj, jak svým známým sdělit, že jste na tom momentálně líp než oni. Nesnažte se vybrat každou pohlednici jinou. Vaši známí se většinou navzájem neznají, a i kdyby, nechodí všude s vaší pohlednicí v ruce. Co tam napsat, vám neporadí nikdo. Dnes jsou pohlednice vytlačovány SMS a MMS.

POLOPENZE

forma stravování, kdy se musíte obejít bez jídla právě v době, kdy máte hlad. Zejména děti se vyznačují tím, že se nimrají ve snídani i večeři, ale v poledne nedají pokoj, dokud jim nekoupíte hamburgery, hranolky a sendviče, za což utratíte víc, než jste polopenzí ušetřili. Tyto zkušenosti vás vedou k úvahám, zda by příště nebyla lepší PENZE PLNÁ.

POKOJ RODINNÉHO TYPU

normální dvoulůžkový hotelový pokoj, ze kterého se v zájmu většího sblížení členů rodiny nemožnými úpravami (PŘISTÝLKA) vytvoří noclehárna pro 3 až 5 lidí.

POTÁPĚNÍ REKREAČNÍ

spočívá v tom, že si jednou za rok nasadíte vodotěsné brýle a do úst nacpete ŠNORCHL, abyste se ploužili podél břehu a s vypětím všech sil vylovili ze dvoumetrové hloubky nakřáplou mušli. Druhý den ji manželka vyhodí, protože jí mušle strašně páchne.

PŘISTÝLKA

rafinovaný způsob, jak přinutit rodiče, aby buď spali na jednom lůžku ve dvou, nebo aby nespali vůbec.

SIESTA

je cizí slovo, které nikdy nepochopíte. Turistům není dáno poznat její podstatu, protože rekreace je cokoli jiného, jenom ne odpočinek. DOMORODCI v teplých krajích provádějí siestu většinou od 12 do 18 hodin. V té době v jejich domovině nic nefunguje, kromě několika obchodů pro zvrácené cizince. Život domorodců se rozproudí až večer a trvá do hluboké noci. Prostým součtem hodin siesty, "života" a spánku, zjistíte, že pracují sotva 4 hodiny denně. Jinak na ně pracujete vy, co sem jezdíte odpočívat.

SLUNEČNÍK

ten plážový je naprosto nepřizpůsobivý pohybu slunce po obloze. Pohybovat se musíte vy. Bývá součástí cenového balíčku spolu s LEHÁTKEM PEVNÝM. Jeho smyslem je, abyste se v rámci SLUNĚNÍ neslunili.

SLUNĚNÍ

je nepohodlný způsob, jak si přivodit popáleniny. Na druhou stranu jeden z mála viditelných důkazů, že jste strávili dovolenou u moře. Při slunění se zákonitě dostanete do situace, kdy si potřebujete opálit nohy zezadu a zároveň břicho zepředu, ale rozhodně přitom nesmíte vystavit slunci nos ani čelo. Uspokojit tyto potřeby lze složitou soustavou přikrývek a MAZÁNÍM.

SMS

posíláte známým se stejným cílem jako POHLEDNICE, zde navíc můžete předat krásu okamžiku v reálném čase, jako např.: "je nam lito, ze vam na Sumave leje, tady je 30 stupnu a jasno". Větší věrohodnosti dosáhnete pomocí MMS.

SPORTY VODNÍ

občas provozují unudění rekreanti. Za nemalého zájmu ostatních plážových povalečů se snaží postavit na prkno, zavěsit se na padák vlečený motorovým člunem nebo nasednout do vratkého kajaku. Pokud toto přežijete, rádi zase spočinete na LEHÁTKU libovolného typu.

SUVENÝR

předmět nevalné kvality, s nímž obdarovaní nikdy nevědí, co dělat. Má připomínat místo, které jste navštívili. Vyjma zmenšeniny Eiffelovky to z většiny suvenýrů poznat nelze, proto na nich bývá jméno lokality vyvedeno krásným písmem. Spíš než popelník z nalakovaných škeblí se jako dárek (i když méně stylový) doporučuje místní pálenka.

ŠNORCHL

gumová nebo plastová trubička, kterou si strkáte do úst, aby se vám na dovolené hůře dýchalo. Připomíná to gastroskopii, ale převážná část hadice má být v tomto případě vně vašeho těla.

ÚŽEH

získáte nadměrným pobytem na slunci a má obdobné příznaky jako společenská únava po nepřiměřené konzumaci lihovin. Předtím, než svůj stav budete ostatním vysvětlovat jako úžeh, zjistěte si, zda náhodou už druhý den neleje jako z konve.

VALUTY

se vyznačují tím, že následující den po jejich nákupu koruna výrazně posílí. Zásadně nepřepočítávejte v zahraničí žádné zboží na české koruny. Jinak se vaši známí nedočkají ani té POHLEDNICE.

VEČÍRKY HOTELOVÉ

vás zastihnou během pobytu nejméně dva. Tyto nezapomenutelné večery s hudbou a tancem vyplňuje hudební skupina o dvou až třech umělcích, kteří produkují směsici mezinárodních hitů s takovou vervou, že jim při tom unikají detaily, jako je rytmus, intonace a melodie. Večírky vypukají zásadně v ty dny, kdy máte svůj ÚŽEH a chcete usnout.

VÝLETY ORGANIZOVANÉ

způsob, jak získat zkreslené informace o místě, kde pobýváte. Většinou vás odvezou na nějaké místo (ATRAKCE), nakrmí a napojí vás v hromadné vývařovně a naplní horou číselných údajů. V ceně bývá nejméně jedna ruina, dva panoramatické výhledy a jedna ukázka původního domorodého způsobu výroby nějaké věci.

WELCOME DRINK

je akce organizovaná DELEGÁTEM brzy po vašem příjezdu do rekreačního resortu. Abyste dostali zdarma syntetický džus, sklenku konzumního šumivého nebo klidného vína, musíte vyslechnout hodinovou přednášku hojně prošpikovanou popisem akcí, bez nichž nelze žít, a které pochopitelně nejsou v ceně. Zcela náhodou si je ale můžete hned zakoupit u delegáta.

ZAVAZADLA

u moře potřebujete obvykle jedny PLAVKY, šortky, trochu prádla a pár triček, ale vezete několik tašek a kufrů napěchovaných k prasknutí. Věci se po vybalení samovolně množí, proto je jen obtížně dostanete zpátky do zavazadel. Doporučuje se něco na místě poztrácet.

ŽIVOČICHOVÉ MOŘŠTÍ

se údajně vyskytují ve statisících druhů rozmanitých barev a tvarů. Vám se obvykle poštěstí poznat pouze JEŽOVKY a MEDŮZY a po dalších tvorech raději nepátráte. To vám nebrání, abyste se důvěrně sblížili s jejich smaženou, marinovanou, pečenou nebo vařenou verzí pod značkou "frutti di mare".