Malá Francie ve Štrasburku
Francouzský Štrasburk leží na levém břehu Rýna, přičemž břeh pravý spočívá už v Německu. Štrasburk ovšem býval v historii německým Straßburgem a pak zase francouzským Strasbourgem, podle toho, kdo zrovna vyhrál tahanici o nadvládu. Zde žijící Alsasané mu vždycky říkali Strossburi. Hraniční poloha i historická nejasnost, čí město vlastně je, přispěly k tomu, že Štrasburk vybrali jako sídlo Rady Evropy, Evropského parlamentu a Evropského soudu pro lidská práva.
Jádro města tvoří ostrov obtékaný řekou Ill a jejími kanály. Voda ve Štrasburku měla i ochranný účel, Vaubanova zdymadla ze 17. století mohla v případě potřeby zaplavit celou jižní část města a spláchnout vetřelce. Čtyři gotické věže chránily Kryté mosty (Ponts Couverts), které už ovšem své krytí ztratily. Momentálně je pokrývají truhlíky plné květin.
Historická část města rozkládající se okolo kanálů patří k nejhezčím ve městě, říká se jí La Petite France. Svou Malou Francii má třeba Londýnský Kensington, kde žije početná komunita Francouzů. Ve Francouzském Štrasburku bychom se mohli domýšlet, že název vznikl z iniciativy francouzských patriotů v dobách, kdy převládal německý vliv. Původ jména této části Štrasburku je ovšem daleko prozaičtější. Na konci 15. století byl na tomto ostrově postaven hospic pro nemocné syfilisem, pro nějž se rozšířil název francouzská nemoc. Takže Francouzi zřejmě raději používají jméno Quartier des Tanneurs podle Tannerova cechu a domu.
I když courání starými uličkami s hrázděnými domy se člověk hned tak nenabaží, neměl by vynechat aspoň největší historickou chloubu města gotickou katedrálu Notre Dame. Stavěli ji v průběhu 12. až 15. století z ze zvláštního červeného pískovce. Severní věž sice nedostavěli, ale ta jižní je vysoká 143 metrů, takže až do roku 1874 byla nejvyšší stavbou na světě.
Že Štrasburk je víc francouzský než německý, bychom měli
připustit už jen proto, že roku 1792 zde složil Claude Joseph Rouget de Lisle
dnešní francouzskou hymnu, která by se tudíž místo Marseillaisa měla jmenovat
Strasbourgaisa. Ale, co. Zajděme si na typické místní jídlo choucroute třeba do
restaurace Chez L'Oncle Freddy v Malé Francii. Přinesou nám klobásu se zelím a
rázem se zase ocitneme na německé straně Rýna.