Keramické Vietri sul Mare
Někde jsem četl, že Vietri sul Mare je první z třinácti perel Amalfského pobřeží. Tato perla je ovšem vyrobena z hlíny, nazdobena barevnou glazurou a vypálena v keramické peci. Ať přijdete do centra města odkudkoliv, narazíte na keramiku na zdech i v dlažbě, z keramiky jsou pouliční vázy, poutače obchodů, nebo desky stolů v kavárnách. Někdo prostě jen tak vyrobí z hlíny řez melounu a vyzdobí jím zeď. Zatímco v jiných městech mají sprejery, ve Vietri řádí keramičtí strítartisté.
Město sedící na úpatí hory Monte San Liberatore se polychromovanou keramikou proslavilo po celém světě a toto řemeslo, jež je někdy víc uměním, se tu provozuje už od 15. století. V nesčetných obchodech zakoupíte hrníček za dvě eura stejně jako obří vázu za dvě stě. Ke kostelu San Giovanni nejlépe vystoupáte křížovou cestou, jejíž každé zastavení vytvořil jiný umělec. Všichni pochopitelně použili keramiku.
Poměrně malé centrum projdete za půl hodiny. Ale to místním nebrání v tom, aby si každodenní procházku náležitě vychutnávali několik hodin. S každým je potřeba se zastavit na kus řeči, vypít kávu nebo spíš dvě, poptat se městských policistů, co nového ve světě lokálního zločinu, a tak. Jednu dámu jsme při našich toulkách sem a tam potkali třikrát a za tu hodinku urazila asi deset metrů.
Ale k té keramice. Mají tu pochopitelně muzeum keramiky, hostí ho Villa Guariglia ve svahu nad městem. Keramiku zevnitř i zvenku najdete ovšem hned na okraji starého města, kde nelze přehlédnout skvostnou stavbu asi nejznámější místní keramické firmy Ceramica Artistica Solimene. Dílo architekta Paola Soleriho vás zaujme svou odvážností, moderností a vkusem o to víc, že vzniklo již v roce 1953.
A pro úplnost ještě celkový pohled na Vietri sul Mare, které jsme si přejmenovali na "větry nad mořem".