Oběšený kafe

18.11.2021

Kasační soud v Římě, nejvyšší italská instance, rozhodl po dlouhých letech, že dát si tradiční espresso v pracovní době "není fyziologická potřeba spojená s pracovní činností". V tom sporu se sice jednalo hlavně o odškodné za pracovní úraz, k němuž došlo při odskočení si na kávu v pracovní době, ale už vůbec fakt, že soud pochyboval o svatém a nedotknutelném právu, musel zvednout kofeinem impregnované mandle každého Itala. Předpokládám, že soudci, než dospěli k tomuto historickému závěru, vypili stovky šálků espressa a jen díky štěstí nikdo z nich přitom neuklouzl v kuchyňce a nepohmoždil si kotník či jinou část těla.

Je všeobecně známo, že devadesát procent Italů dokáže fungovat a vydávat pracovní výkony jen díky tomu, že vypijí aspoň sedm šálků espressa denně. Pro neznalé a ty, kteří pořád věří, že existuje něco jako "piccolo", šálek pravého italského espressa obsahuje 30 ml božské tekutiny (ristretto jen 20 ml), kterou vypijete za méně než dvě minuty. No a zkuste si na těch sedm káv denně brát dovolenou!

Čím víc na sever, tím víc kávy se vypije. V italském Terstu to už dělá deset kilo kávy na hlavu ročně. Kvantita se zde ovšem snoubí s kvalitou. Můžete jezdit po slavných kavárnách Vídně, Budapešti nebo Paříže, ale tu pravou italskou kávu vám udělají skutečně jen v Itálii. A dokonce i v obyčejné trafice, za půl eura!

A kde jinde než v Itálii mohla vzniknout taková bohulibá aktivita jakou je "zavěšený kafe"? Tato tradice má počátek za války v Neapoli. Jak víme, pití kávy v Itálii není luxus, ale základní lidské právo. Tehdy si ho ne každý mohl dopřát, a tak vzniklo hnutí "Caffe sospeso". To jste si dali jedno a zaplatili dvě. To druhé bylo jaksi zavěšeno pro někoho potřebnějšího.

Možná se teď po vynesení rozsudku kasačním soudem bude šálku pravého italského espressa konzumovaného v pracovní době říkat "oběšené".